News
Efektywna gospodarka odpadami w szpitalach i przychodniach
8 Grudzień 2020
Służba zdrowia od zawsze zmaga się z problemami utylizowania dużej ilości odpadów – zarówno odpadów medycznych, jak i kartonów, folii, plastiku czy odpadów organicznych. Sprawdź, w jaki sposób belownice pionowe zwiększą efektywność i komfort gospodarki odpadami w placówkach medycznych.
Postępowanie z odpadami medycznymi zgodne z literą prawa
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (DzU z 2017 r. poz. 1975), kluczowym dla prawidłowej gospodarki odpadami w szpitalu i przychodni jest prawidłowe skategoryzowanie odpadów medycznych.
Zgodnie z rozporządzeniem segregacja odpadów medycznych sprowadza się do gromadzenia ich w pojemnikach lub workach w miejscu ich wytwarzania. Redukcja odpadów w placówce medycznej polega na wstępnym magazynowaniu powstałych odpadów na podstawie ich właściwości, sposobie ich unieszkodliwiania albo odzysku.
Odpady medyczne magazynuje się w sposób selektywny na podstawie klasyfikacji określonej w § 3 ust. 1-3 i 5 przytoczonej ustawy, w urządzeniu chłodniczym umieszczonym w specjalnie przystosowanym pomieszczeniu.
Gospodarka odpadami medycznymi dotyczy odpadów uwzględnionych w rozporządzeniu. Zalicza się do nich odpady:
Gospodarka odpadami (nie tylko medycznymi) w szpitalach i przychodniach
O ile ustawodawca dokładnie precyzuje i reguluje postępowanie z odpadami medycznymi oraz sposobami segregacji tego typu odpadów w szpitalu, przychodni i innych placówkach medycznych, o tyle nie reguluje on sposobów zmniejszania ilości odpadów i efektywnej gospodarki odpadami innymi niż odpady medyczne.
Wśród kluczowych problemów, z którymi mierzą się szpitale i przychodnie, należy zaliczyć dużą ilość odpadów powstałych na skutek transportu leków, środków medycznych czy innych wyrobów medycznych.
Zalicza się do nich m.in.:
Placówki medyczne wytwarzają ogromne ilości plastikowych i kartonowych odpadów, które bez odpowiedniej strategii redukcji odpadów stanowią poważny problem. Źle zoptymalizowana gospodarka odpadami zmniejsza efektywność placówki medycznej oraz ma niekorzystny wpływ na środowisko naturalne.
Rozwiązaniem tego problemu i uzupełnieniem polityki związanej z postępowaniem z odpadami medycznymi są belownice pionowe, które są z powodzeniem wykorzystywane w sektorze medycznym od lat.
Belownica: mała maszyna, duży zysk. Dlaczego warto w nią zainwestować?
Nasze urządzenia od wielu lat wspierają placówki medyczne w skutecznej redukcji odpadów oraz optymalizacji wewnętrznej gospodarki odpadami. Najczęściej szpitale i przychodnie decydują się na małe belownice serii B3 oraz B4, które doskonale wpasowują się do niewielkich przestrzeni pomieszczeń gospodarczych oraz zapewniają łatwą i intuicyjną obsługę. Dzięki temu nawet niewykwalifikowany personel jest w stanie bezpiecznie i sprawnie je obsłużyć.
Poza tym belownice pionowe są wyjątkowo uniwersalne. Urządzenia wyposażone są w szeroki otwór wyrzutowy (770 mm w modelach B3 i B4), który zapewnia wygodną redukcję odpadów kartonowych i foliowych. Obydwa urządzenia są także niezwykle ciche. Model B3 podczas pracy generuje 65-68 dB, a model B4 zaledwie 57-60 dB hałasu. Dzięki temu praca belownicy nie przeszkadza ani pracownikom, ani pacjentom.
Belownice spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa - ich obsługa jest nie tylko prosta ale i bezpieczna.
Belownice są proste i bezpieczne w obsłudze
Belownica B3
Łatwy i szybki załadunek komory odpadami
Belownica B3
Usunięcie gotowej beli za pomocą wózka
Belownica B4
Uniwersalne urządzenie do odpadów: karton, folia
Belownica B4
Odpady prasowane są w kompaktowe bele